Często słyszymy narzekania na czas oczekiwania na przyjęcie w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym. Szpital Wojewódzki, w którym znajduje się jedyny SOR w naszym mieście przypomina, że o kolejności przyjęcia nie decyduje godzina dotarcia na SOR, lecz pilność i charakter objawów zweryfikowanych podczas badań.
Szpital Wojewódzki w Bielsku-Białej przypomina, że SOR to miejsce, gdzie liczy się każda minuta. W pierwszej kolejności ratuje się życie osoby w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego. Dlatego pacjenci ze stłuczonym kolanem, długotrwałym kaszlem, katarem czy skaleczonym palcem muszą na SOR czekać kilka godzin. W ciągu roku w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym Szpitala Wojewódzkiego pomocy udziela się ponad 44,5 tys. osób. – Nawet 70 proc. tych pacjentów nie musi korzystać z pomocy na SOR. Mogą zgłaszać się po pomoc medyczną do okolicznych szpitali – wyjaśnił dr Robert Tobias, kierownik SOR.
Jak zapewniają w Szpitalu Wojewódzkim, długi czas oczekiwania nie wynika ze złej pracy personelu. Na oddziale funkcjonuje system TRIAGE, który dotyczy wszystkich, bez wyjątku. Jego zadaniem jest wychwytywanie pacjentów w stanach zagrożenia życia.
Triażysta, którym jest ratownik medyczny, po wykonaniu wstępnych badań i zebraniu wywiadu kwalifikuje osobę do jednej z pięciu grup, w zależności od wstępnych badań oraz parametrów życiowych. Pacjentowi zostaje nadany jeden z pięciu priorytetów przyjęcia:
– czerwony - to pacjenci, którzy pomoc muszą otrzymać natychmiast,
– pomarańczowy – to osoby wymagające pilnego zaopatrzenia,
– żółty – wymagają kilku rodzajów interwencji medycznej,
– zielony - osoby bez poważniejszych obrażeń zagrażających życiu, które mogą się same poruszać, wymagają jednego rodzaju interwencji medycznej,
– niebieski - stan poszkodowanego stabilny, nie wymaga interwencji medycznej.
Zespół SOR może przekierować pacjenta, który nie jest w stanie zagrożenia życia do przychodni Podstawowej Opieki Zdrowotnej i poradni specjalistycznych. Dotyczy to pacjentów, którym w trakcie triage przydzielono kolor zielony lub niebieski.
Mieszkańcy regionu, chcący skorzystać z SOR-u w Szpitalu Wojewódzkim mogą również zgłaszać się na izby przyjęć innych szpitali, gdzie udzielona zostanie im pomoc zgodnie z funkcjonującymi tam oddziałami. W najbliższej okolicy Bielska-Białej funkcjonują następujące placówki : Beskidzkie Centrum Onkologii – Szpital Miejski w Bielsku-Białej, Szpital Kolejowy w Wilkowicach – Bystrej, a także Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii w Bystrej oraz Szpital w Żywcu.
Placówki te również są integralną częścią systemu zabezpieczenia zdrowotnego, opracowanego przez wojewodę śląskiego.