Fundacja Frank Bold złożyła do Ministerstwa Klimatu i Środowiska wniosek o cofnięcie koncesji na wydobycie w kopalni „Silesia”, argumentując to brakiem usuwania szkód górniczych i zaległościami w płatnościach na rzecz mieszkańców Goczałkowic-Zdroju. Władze gminne popierają wniosek.
O kłopotach kopalni z Czechowic-Dziedzic pisaliśmy tutaj. Przedsiębiorstwo Górnicze Silesia to prywatna kopalnia węgla kamiennego, wchodząca w skład Grupy Bumech SA. W związku z problemami finansowymi w listopadzie ub.r. spółka rozpoczęła postępowanie sanacyjne. Teraz doszły nowe kłopoty.
Prawnicy z polskiego oddziału międzynarodowej Fundacji Frank Bold złożyli wniosek o cofnięcie koncesji na wydobycie węgla przez kopalnię. Powodem jest to, że – zdaniem Fundacji - jeszcze przed otwarciem postępowania sanacyjnego kopalnia przestała naprawiać szkody wyrządzane na terenie Goczałkowic-Zdroju oraz regulować należności za szkody górnicze.
Reprezentująca wnioskodawców radczyni prawna Katarzyna Leśko twierdzi, że kopalnia „Silesia” stwarza zagrożenie dla bezpieczeństwa mieszkańców Goczałkowic-Zdroju. – Kopalnia uważa, że nie jest w stanie kontynuować naprawy szkód w dotychczasowym zakresie. Jednak zgodnie z treścią koncesji oraz prawa górniczego i geologicznego jest do tego zobowiązana – podkreśla prawniczka. I dodaje: - Zaniechanie oznacza, że kopalnia nie wypełnia warunków określonych koncesji, a to jest podstawą do jej cofnięcia.
Wniosek jest popierany przez władze samorządowe, które już od 2013 roku podejmują działania prawne przeciwko koncesji na wydobycie węgla kamiennego przyznanej spółce PG Silesia. – Dotychczasowe postępowania sądowe ograniczały się głównie do kwestii formalnych. Wspieramy więc działania organizacji społecznych, które mogą realnie wpłynąć na przebieg sprawy i wnieść do niej nowe argumenty. Wniosek złożony przez Fundację Frank Bold o cofnięcie koncesji to dla nas szansa na szybsze i rzetelne rozpatrzenie tej sprawy - mówi Gabriela Placha, wójt gminy. Dlatego w marcu br. rada gminy podjęła specjalną uchwałę popierającą działania prawników organizacji.
Grupa Kapitałowa Bumech S.A., do której należy „Silesia”, opublikowała komunikat, z którego wynika, że nie otrzymała żadnego formalnego pisma w sprawie wniosku Fundacji. W ocenie właściciela kopalni wniosek prawników z Frank Bold jest bezzasadny, a użyta w nim argumentacja - nietrafiona. Właściciele kopalni twierdzą, że spółka po otwarciu postępowania sanacyjnego nie może realizować płatności z tytułu zobowiązań powstałych przed dniem otwarcia postępowania sanacyjnego, w tym zobowiązań z tytułu szkód górniczych. Władze spółki dodają, że realizacja tych płatności została zawieszona do momentu zatwierdzenia układu sanacyjnego.
* * *
Fundacja Frank Bold to zespół prawników oraz innych specjalistów, stosujących narzędzia prawne w działaniach na rzecz ochrony ludzi i środowiska. W Polsce Fundacja działa od 2012 roku a jej siedziba znajduje się w Krakowie. Od 2020 roku przy Fundacji działa Kancelaria Radców Prawnych, reprezentująca osoby i organizacje działające na rzecz ochrony środowiska.
Grupa Kapitałowa Bumech SA to katowicka spółka, która oprócz wydobycia węgla w kopalni „Silesia” świadczy również usługi w zakresie drążenia wyrobisk podziemnych, a także produkuje, serwisuje i remontuje urządzenia i maszyny górnicze. Od 2009 r. Bumech jest notowany na giełdzie.
Źródła: Fundacja Frank Bold, Bumech SA, goczalkowicezdroj.pl, foto: PG Silesia