W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie w ramach naszej strony internetowej korzystamy z plików cookies. Pliki cookies umożliwiają nam zapewnienie prawidłowego działania naszej strony internetowej oraz realizację podstawowych jej funkcji.

Te cookies są niezbędne do funkcjonowania naszej strony i nie może być wyłączony w naszych systemach. Możesz zmienić ustawienia tak, aby je zablokować, jednak strona nie będzie wtedy funkcjonowała prawidłowo
Te cookies pozwalają nam mierzyć ilość wizyt i zbierać informacje o źródłach ruchu, dzięki czemu możemy poprawić działanie naszej strony. Pomagają nam też dowiedzieć się, które strony są najbardziej popularne lub jak odwiedzający poruszają się po naszej witrynie. Jeśli zablokujesz ten rodzaj cookies nie będziemy mogli zbierać informacji o korzystaniu z witryny oraz nie będziemy w stanie monitorować jej wydajności.
Te cookies służą do tego, aby wiadomości reklamowe były bardziej trafne oraz dostosowane do Twoich preferencji. Zapobiegają też ponownemu pojawianiu się tych samych reklam. Reklamy te służą wyłącznie do informowania o prowadzonych działaniach. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej polityce prywatności.
SportBB

Biało-czerwona rodzina Kameruńczyka z Podbeskidzia

Biało-czerwona rodzina Kameruńczyka z Podbeskidzia

W poniedziałek swój pierwszy mecz na mistrzostwach Europy w piłce nożnej kobiet do lat 17 zagra reprezentacja Polski. W jej barwach pojawi się związana z naszym miastem Aisha Nsangou, córka bielszczanki i byłego zawodnika Podbeskidzia Alirou Nsangou.

 

Kameruńczyk w Podbeskidziu

Alirou Nsangou to Kameruńczyk, który trafił do Podbeskidzia wiosną  2006 roku. Znalazł się w pierwszoligowym zespole z takimi zawodnikami jak Łukasz Merda, Tomasz Górkiewicz, Tomasz Jodłowiec, Dariusz Kołodziej, Mariusz Sacha, Grzegorz Pater czy Krzysztof Chrapek. Kariery w polskiej lidze nie zrobił, jednak pobyt w Bielsku-Białej wywarł na jego życiu ogromne piętno. Zakochał się nie tylko w mieście, ale także w… bielszczance, Dorocie, która została jego żoną. – Poznaliśmy się trzy miesiące po moim przyjeździe do Bielska-Białej w klubie Klimat – wspomina Alirou, którego spotkaliśmy końcem kwietnia na obiektach BTS Rekord w Cygańskim Lesie. 

 

Zakochany w Bielsku-Białej

W Polsce Nsangou spędził pięć lat grając przede wszystkim w niższych ligach, m.in. w rezerwach Podbeskidzia oraz Pasjonacie Dankowice. Bardzo mile wspomina ten okres. – Bielsko-Biała i Podbeskidzie mnie adoptowały – mówi. – Spotkałem tutaj wspaniałych ludzi, którzy bardzo mi pomogli. Niewiele jest klubów, które tak potrafią zaopiekować się swoim zawodnikiem – wspomina Nsangou.  Po pięciu latach spędzonych Polsce Nsangou, w 2011 roku, wyjechał do Wielkiej Brytanii, gdzie zakończył karierę piłkarską. Jednocześnie uzyskał kwalifikacje trenerskie i ukończył studia z zakresu psychologii sportu. Od dziesięciu lat pracuje naukowo na jednej z angielskich uczelni. Swoje doświadczenie wykorzystuje w pracy ze swoimi dziećmi. Ze świetnym efektem. Dwoje spośród trzech jego potomstwa ma za sobą występy w juniorskich reprezentacjach Polski. Najmłodszy syn także jest już po słowie z działaczami PZPN i zapewne niebawem zostanie powołany do kadry U-15.

 

Córka jedzie z Polską na Euro

Aisha Nsangou, choć urodziła się w Anglii, pierwsze kilka lat swojego życia spędziła w Bielsku-Białej. Chętnie odwiedza nasze miasto w wakacje, tutaj miała także okazję uczestniczyć w obozie reprezentacji Polski do lat 17. Na co dzień jest zawodniczką angielskiego Everonu, z którego w tym sezonie wypożyczona została do Huddersfield Town. Wcześniej trenowała m.in. w  akademiach Liverpoolu i Manchesteru United. Choć ma potrójne obywatelstwo: angielskie, kameruńskie i polskie, nie miała problemu z wyborem barw, które będzie reprezentowała. Na  swoim koncie ma już kilka występów w reprezentacji Polski, a w najbliższych dniach będzie miała okazję zagrać dla Polski podczas mistrzostw Europy do lat 17, które rozpoczynają się właśnie w Szwecji. Jest jedyną Polką w kadrze, która na co dzień gra w zagranicznym klubie.

 

Synowie także czują się Polakami

Występy, a nawet bramkę (w meczu eliminacji ME U-19 z Niemcami) w reprezentacji Polski na swoim koncie ma już 18-letni Yvan Junior Nsangou. W zeszłym roku wystąpił w reprezentacji U-19 podczas mistrzostw Europy rozgrywanych na Malcie. Mimo iż ma dopiero 18 lat, zadebiutował już też w reprezentacji Polski do lat 21. W wygranym wyjazdowym meczu Elite League z Czechami w 65. minucie zastąpił Aleksandra Buksę. Na co dzień jest zawodnikiem Blackburn Rovers. Na razie gra w rezerwach, na poziomie Premier League 2, jednak ma już na swoim koncie treningi z pierwszą drużyną, która obecnie występuje na zapleczu angielskiej ekstraklasy.

Wszystko wskazuje na to, że niebawem w reprezentacji Polski do lat 15 zadebiutuje drugi z synów Alirou Nsangou, Jonathan. 14-latek także jest zawodnikiem młodzieżowych drużyn Blackbour Rovers. Rozmawiał już z przedstawicielami PZPN i jest zdecydowany na reprezentowanie Polski. 

 

Alirou chce pomagać Podbeskidziu

Kwietniowy przyjazd Alirou Nsongou do Bielska-Białej związany był z organizowanym przez jego firmę obozem dla młodych piłkarzy z Afryki i Meksyku. W Bielsku-Białej przebywała grupa zawodników, której były zawodnik Podbeskidzia przekazuje swoje doświadczenie z boiska, wiedzę trenerską oraz tę, którą zdobył podczas pracy naukowej. Na podobny obóz prowadzony przez Nsangou we wrześniu przyjadą do Bielska-Białej młodzi piłkarze z Kataru. Nsangou swoją wiedzę i doświadczenie chciałby przekazać także swemu byłemu klubowi z Bielska-Białej, Podbeskidziu., Spotkał się już nawet w tej sprawie z zastępcą prezydenta miasta, Piotrem Kucią. – Na razie nic z tego nie wyszło, jednak jestem dobrej myśli na przyszłość – mówi Alirou Nsangou. 

* * *

Aisha Nsangou  nie jest jedyną piłkarką w kadrze Polski do lat 17, związaną z naszym miastem. Na mistrzostwa do Szwecji pojechały także dwie zawodniczki Rekordu Bielsko-Biała: Magda Piekarska i Iga Witkowska. W Szwecji biało-czerwone zagrają z Belgią (6 maja, godz. 15:30), Hiszpanią (9 maja, godz. 15:30) oraz Portugalią (12 maja, godz. 15:30). Transmisje wszystkich spotkań oglądać będzie można w TVP Sport.

 

Powiązane artykuły

O nas

Portal jest miejscem spotkania i dyskusji dla tych, którym nie wystarcza codzienna dawka smutnych newsów, jednakowych we wszystkich mediach. Chcemy pisać o naszym mieście, Bielsku-Białej, bo lubimy to miasto i jego mieszkańców. W naszej pracy pozostajemy niezależni od lokalnych władz i biznesu.

Cart