Niedawno światło dzienne ujrzały wyniki badań na temat spożywania alkoholu przez młodzież szkolną w Bielsku-Białej. Każdy rodzic powinien to przeczytać.
Wiele nowych informacji na temat używania substancji psychoaktywnych przez młodzież szkolną przyniosły badania przeprowadzone w Bielsku-Białej w 2023 r. - „Używanie alkoholu, narkotyków i innych substancji psychoaktywnych, uzależnienia behawioralne i zjawisko przemocy rówieśniczej wśród młodzieży”. Badanie zostało wykonane na zlecenie Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej przez Ogólnopolskie Stowarzyszenie „RoPSAN – Rodzice Przeciwko Sprzedaży Alkoholu Nieletnim”. W badaniu udział wzięło łącznie 1918 uczniów z trzech grup wiekowych: z ósmej klasy szkół podstawowych oraz z pierwszej i trzeciej klasy szkół ponadpodstawowych.
Dzięki objęciu badaniem trzech grup wiekowych można zaobserwować zmiany w zachowaniu i postawach nastolatków w różnych momentach procesu dojrzewania. W badaniu pytano uczniów zarówno o osobiste doświadczenia jak i o ich opinię na temat dostępności środków psychoaktywnych, umiejętność odmawiania, ocenę ryzyka w związku z używaniem substancji psychoaktywnych oraz powszechność używania alkoholu i narkotyków w środowisku rówieśniczym.
Wyniki napawają niepokojem. Większość ankietowanych uczniów ma już za sobą inicjację alkoholową. W populacji ósmoklasistów jest to co drugi uczeń i uczennica (54% i 53,6%). Wraz z wiekem badanych odsetki te wyraźnie rosną. W grupie uczniów kl. 1 szkoły ponadpodstawowej po inicjacji alkoholowej jest już prawie 62% dziewcząt i 56,3% chłopców. Zdecydowany wzrost odsetka badanych, którzy kiedykolwiek w życiu pili alkohol odnotowano w najstarszej grupie respondentów, tj. wśród uczniów 17-18-letnich (87,1% chłopców i 89,1% dziewcząt).
Do picia alkoholu w okresie 12 miesięcy poprzedzających badanie przyznało się czterech na dziesięciu 14-15-latków z 8 kl. SP (38% chłopców i 42% dziewcząt). W starszej grupie badanych z kl. 1 SPP w ciągu ostatniego roku po alkohol sięgnęła co druga z dziewcząt (50,4%) oraz 43,9% chłopców. Zwraca uwagę wyższy odsetek dziewcząt przyznających się do spożycia alkoholu niż chłopców.
W okresie ostatnich 30 dni przed badaniem spożycie alkoholu zadeklarował co czwarty uczeń (23%) i co piąta uczennica (20,5%) z 8 klasy szkół podstawowych. W kolejnej badanej grupie wiekowej, czyli 15-16-latków, do picia alkoholu w tym okresie przyznała się 1/3 badanych uczniów (29,7% chłopców i 31,4% dziewcząt). Nie jest zaskoczeniem, że najwyższe odsetki badanych deklarujących picie alkoholu w ostatnim miesiącu odnotowano w najstarszej grupie uczniów (17-18 lat). Siedmiu na dziesięciu chłopców i niemal tyle samo dziewcząt używało alkoholu w ostatnich 30 dniach.
Najbardziej popularnym napojem alkoholowym wśród badanych nastolatków jest piwo. Co czwarty uczeń i uczennica 8 klasy po raz pierwszy pili piwo już w wieku 13 lat lub mniej. Około 30% uczniów klas ósmych przyznało, iż piło już wódkę. Tyle samo kosztowało już wina. Picie wina jest popularniejsze wśród dziewcząt, chłopcy nieco częściej sięgają po wódkę. Na popularności zyskują tzw. alkopopy, czyli drinki alkoholowe: z odpowiedzi ósmoklasistów wynika, że próbowała tego co szósta nastolatka i co siódmy chłopak.
W badaniu ujawnił się jeszcze jeden alarmujący trend: nastolatki nie poprzestają na jednorazowym eksperymencie z alkoholem. W ciągu ostatniego miesiąca przed badaniem 10 razy lub częściej piło alkohol 7,3% ósmoklasistów i co dziesiąty uczeń z pierwszych klas szkoły ponadpodstawowej. Wśród 17-18-latków prawie 30% uczniów piło alkohol 10 lub więcej razy w ciągu ostatniego miesiąca. Badania pokazały ponadto, iż problem częstego sięgania po alkohol w skali miesiąca w większym stopniu dotyczy chłopców, niż dziewcząt.
Wielu nastolatków ma już za sobą doświadczenie upijania się. W grupie ósmoklasistów upił się już co szósty chłopak i co ósma z dziewcząt. W populacji uczniów klas pierwszych szkół ponadpodstawowych do upicia się kiedykolwiek w życiu przyznał się co czwarty chłopak i co piąta z dziewcząt. Istotny ponad 2-krotny wzrost odsetka upijających się uczniów odnotowano w najstarszej grupie młodzieży tj. wśród 17-18-latków z klas trzecich. Prawie połowa chłopców i cztery na dziesięć dziewcząt z tej grupy (odpowiednio: 46,9% i 42,3%) upiło się w ostatnim roku, a w ostatnich 30 dniach takie doświadczenie miał co czwarty badany uczeń i co szósta uczennica.
Co czwarty uczeń i co trzecia uczennica przyznali, że sporo ich przyjaciół upija się. Co dziesiąty ósmoklasista stwierdza nawet, że upija się większość lub wszyscy spośród jego przyjaciół.
Raport z badania znajduje się na stronie internetowej Urzędu Miejskiego, w zakładce MIESZKANIEC – Polityka Społeczna – uzależnienia i inne problemy społeczne – narkomania.