Choroby cywilizacyjne, profilaktyka i leczenie, ale także rozwój infrastruktury medycznej w Bielsku-Białej oraz w powiecie bielskim to zagadnienia ważne dla każdego mieszkańca. W celu zapoznania społeczeństwa z ofertą instytucji i placówek ochrony zdrowia dwa lokalne samorządy organizują w przyszły weekend Dni Zdrowia. Już teraz zapraszamy wszystkich do udziału!
Dni Zdrowia odbędą się w hali pod Dębowcem w Bielsku-Białej w najbliższą sobotę i niedzielę (17 i 18 lutego). Trwać będą od godziny 10 do 17. Podczas weekendu zaprezentuje się ponad 30 jednostek ochrony zdrowia działających na terenie miasta oraz powiatu.
W ramach Dni Zdrowia przewidziano możliwość bezpłatnego skorzystania z badań, okazję do zapoznania się z działalnością lokalnych placówek medycznych, wysłuchania prelekcji, w tym poświęconych profilaktyce chorób cywilizacyjnych i wiele, wiele innych atrakcji. Rodziny z dziećmi także będą mogły skupić się na poznawaniu zdrowia dzięki specjalnej strefie dla maluchów, gdzie pociechy skorzystają z warsztatów i zajęć ruchowych.
Podczas poniedziałkowej konferencji w Starostwie Powiatowym o wydarzeniu opowiadali przedstawiciele organizatorów: starosta bielski Andrzej Płonka, prezydent Bielska-Białej Jarosław Klimaszewski, a także Naczelnik Wydziału Zdrowia Starostwa Bielskiego Lucyna Majewska oraz Naczelnik Wydziału Polityki Społecznej Urzędu Miejskiego Ewa Swatek.
Prelegenci zgodnie podkreślali dobrą współpracę dwóch samorządów: powiatu bielskiego i miasta Bielska-Białej. Tym razem owa współpraca na niwie zdrowotnej zaowocowała właśnie Dniami Zdrowia. Jak jednak podkreślono, inicjatywa wyszła od mieszkańców, a konkretnie jednej z mieszkanek: Katarzyny Piątek z fundacji Biegniemy z Mają.
– To jest wydarzenie, którego jeszcze nie było. Każdy z nas w ramach swoich zadań, które realizuje w ramach ochrony zdrowia, robił to swoimi środkami, w ramach swoich jednostek. (...) Jak przychodziły do konkretów, to słyszałem wypowiedzi, że tu jest tyle podmiotów, każdy ma swoje szpitale, jeszcze marszałek województwa ma szpitale. Ale jednak dziś jesteśmy razem, umiemy to razem zrobić – powiedział starosta bielski Andrzej Płonka zauważając także, że tak dużej imprezy tego typu jeszcze na Podbeskidziu nie było. Dzięki współpracy z miastem realizacja takich projektów jest jednak możliwa.
Prelegenci zwracali uwagę na modernizację szpitali, ale także na niezbędne zmiany własnościowe, poprawiające funkcjonowanie placówek. Kluczowe jest oczywiście kształcenie lekarzy, ale bez obiektów, które niekiedy wymagały solidnej odnowy, nie byłoby jednak o czym mówić.
– Lata temu pan starosta i mój poprzednik, prezydent Jacek Krywult, uratowali tak naprawdę, poprzez przejęcie, onkologię w Bielsku-Białej. To jest fakt, że gdyby to nie nastąpiło, nie byłoby onkologii w naszym mieście, musielibyśmy jeździć do innych ośrodków w województwie śląskim. Dzięki tamtym działaniom oraz następnym udało się stworzyć ośrodek onkologiczny na poziomie europejskim – ocenił prezydent Bielska-Białej Jarosław Klimaszewski, doceniając fakt kształcenia lekarzy w Bielsku-Białej przez filię Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.
Prezydent miasta ujawnił jednak pewną nowość, która może podnieść na jeszcze wyższy poziom medycynę w mieście i powiecie.
– Trwają bardzo zaawansowane prace, by w najbliższym czasie, oby tak było, bo nam wszystkim na tym zależy, Szpital Wojewódzki zostanie przejęty od samorządu województwa przez inny organ, przez Śląski Uniwersytet Medyczny i będzie szpitalem klinicznym – powiedział Jarosław Klimaszewski.
Na Dniach Zdrowia swoje stanowiska będą miały: Beskidzkie Centrum Onkologii – Szpital Miejski im. Jana Pawła II w Bielsku-Białej, Szpital Pediatryczny w Bielsku-Białej, Bielskie Centrum Psychiatrii – Olszówka w Bielsku-Białej, Bielskie Pogotowie Ratunkowe, Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii w Bystrej, Szpital Kolejowy w Wilkowicach–Bystrej, Szpital Wojewódzki w Bielsku-Białej, Śląskie Centrum Reumatologii, Ortopedii i Rehabilitacji w Ustroniu Sp. z o.o., Śląskie Centrum Rehabilitacji i Prewencji w Ustroniu, Śląska Fundacja Błękitny Krzyż, Beskidzka Okręgowa Izba Aptekarska w Bielsku-Białej, Beskidzka Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położnych, Beskidzka Okręgowa Izba Lekarska w Bielsku-Białej, Zakład Ubezpieczeń Społecznych, Narodowy Fundusz Zdrowia, Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Bielsku-Białej, Fundacja DKMS, Fundacja Muuve, Projekt ZaJaki.pl, Dietetyk Kliniczny, Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach, Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach, Uniwersytet Bielsko-Bialski w Bielsku-Białej.
Wśród zaplanowanych prelekcji znajdziemy:
17 lutego (sobota)
– 10.00 mgr Marta Herma, Szpital Pediatryczny- Zaburzenia odżywienia u dzieci i młodzieży
– 10.30 dr n. med. Izabele Gumółka, Beskidzkie Centrum Onkologii – Szpital Miejski - Jak przygotować się do badań laboratoryjnych
– 11.10 mgr Dominika Bijok-Stryj, Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii w Bystrej - Uchroń się przed rakiem – czy jedzenie ma znaczenie
– 11.50 mgr Ewa Glońska-Strączek, Beskidzka Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położnych - Zdrowo – nie znaczy nudno
– 12.30 dr n. med. Klaudiusz Komor, BCO-SM - Jak zadbać o serce w każdym wieku
– 13.10 dr Grzegorz Wójcik, Bielskie Centrum Psychiatrii - Depresja we współczesnym świecie
– 14.05 dr n. med. Agnieszka Gorgoń-Komor, BCO-SM - Profilaktyka chorób serca
– 14.45 lek. med. Lech Wędrychowicz, BCO-SM - Leczenie serca, tarczycy, stawów i kości - terapie izotopowe
– 15.15 ratownik medyczny Jerzy Klimczok, Bielskie Pogotowie Ratunkowe - Udar, cukrzyca, tężyczka – jak rozpoznać objawy
– 15.55 mgr Anna Pasierbek, mgr Dominika Borowska, mgr Ewelina Kocemba-Stolarska, lek. Maria Barczyk, Szpital Pediatryczny - Rozwój poczucia własnego JA w adolescencji oraz Być rodzicem nastolatka i nie zwariować, krótki wykład o zdrowiu psychicznym dzieci i młodzieży
– 16.20 prof. dr hab. n. med. Jerzy Sojko, Śląski Uniwersytet Medyczny - Produkty pszczele smakują i leczą
18 lutego (niedziela)
– 10.00 mgr Marta Herma, Szpital Pediatryczny - Zaburzenia odżywienia u dzieci i młodzieży
– 10.30 dr n. med. Ewelina Jaksz-Recmanik, Uniwersytet Bielsko-Bialski - Jutro dzisiejszych tatuaży
– 11.10 dr n. med. Piotr Londzin, Beskidzka Izba Aptekarska - Rola farmaceuty w kontaktach z pacjentem
– 11.50 mgr pielęgniarstwa Jolanta Radzięta-Jeziorska, Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii w Bystrej - Żyj pełną piersią. Profilaktyka chorób płuc w różnym wieku
– 12.30 dr n. med. Piotr Zdunek, BCO-SM - Profilaktyka raka piersi
– 13.00 dr Grzegorz Wójcik, Bielskie Centrum Psychiatrii - Depresja we współczesnym świecie
– 13.55 dr n. med. Klaudiusz Komor, BCO-SM - Jak zadbać o serce w każdym wieku
– 14.35 lek. med. Lech Wędrychowicz, BCO-SM - Leczenie serca, tarczycy, stawów i kości - terapie izotopowe
– 15.05 mgr Agnieszka Pawełko, Uniwersytet Bielsko-Bialski - Samobójstwo plagą XXI wieku
– 15.45 dr hab. n. med. Bronisława Skrzep-Poloczek, Śląski Uniwersytet Medyczny - Wysiłek fizyczny w zdrowiu i chorobie 16.25 mgr Anna Pasierbek, mgr Dominika Borowska, mgr Ewekina Kocemba-Stolarska, lek. Maria Barczyk, Szpital Pediatryczny - Rozwój poczucia własnego JA w adolescencji oraz Być rodzicem nastolatka i nie zwariować, krótki wykład o zdrowiu psychicznym dzieci i młodzieży.
Serdecznie zapraszamy do udziału!