Rusza nowy kompleksowy program profilaktyczny Ministerstwa Zdrowia - Moje Zdrowie, skierowany do wszystkich osób powyżej 20. roku życia. Zastępuje program Profilaktyka 40+ i daje możliwość wykonania bezpłatnych badań profilaktycznych.
Osoby w wieku 20–49 lat mogą skorzystać z programu raz na 5 lat, osoby powyżej 49. roku życia raz na 3 lata. Program ma zachęcić Polaków do dbania o swoje zdrowie i regularnego wykonywania badań profilaktycznych. Będzie realizowany we wszystkich placówkach podstawowej opieki zdrowotnej (POZ).
Podstawą do wykonania badań jest ankieta, którą można wypełnić samodzielnie przez internetowe konto pacjenta (IKP) albo w placówce POZ z pomocą personelu. Osoby 60+ będą miały trzy dodatkowe pytania w kierunku diagnostyki chorób otępiennych.
Placówki POZ mają 30 dni na skontaktowanie się z pacjentem, który wypełnił ankietę. Zestaw badań diagnostycznych będzie zależał od odpowiedzi udzielonych w ankiecie. Po wykonanych badaniach pacjent, będzie mógł spotkać się z lekarzem lub pielęgniarką i omówić wyniki.
Zakres badań diagnostycznych:
A/ podstawowy (dla każdej osoby objętej bilansem):
– morfologia krwi,
– glukoza,
– kreatynina (z eGFR),
– lipidogram (cholesterol całkowity, LDL, HDL, triglicerydy),
– TSH (hormon tyreotropowy),
– badanie ogólne moczu.
B/ rozszerzony (warunkowo, w zależności od wieku i wyniku ankiety):
– ALAT - aminotransferaza alaninowa,
– ASPAT - aminotransferaza asparaginianowa,
– GGTP - gammaglutamylotranspeptydaza,
– PSA całkowity u mężczyzn,
– anty-HCV,
– lipoproteina A (wykonywana w ramach programu raz w życiu).