Chcesz poznać lokalną historię oraz zwiedzić to, co najcenniejsze w Bielsku-Białej, ale nigdy nie masz na to czasu? Już wkrótce wymówka związana z codziennymi zajęciami stanie się nieaktualna, gdyż w najbliższą sobotę muzea i galerie są otwarte do późnych godzin wieczornych.
W sobotę 18 maja w Bielsku-Białej odbędzie się Noc Muzeum 2024. Ta niezwykła inicjatywa pozwala poznać to, co najcenniejsze w niezwykłej i nietypowej aranżacji nocnej – wszak sztuczne oświetlenie potrafi niekiedy wydobyć na powierzchnię ignorowane zazwyczaj szczegóły. Dodatkowo długie godziny otwarcia placówek pozwolą odwiedzić je osobom zabieganym.
Co w tym roku możemy zobaczyć w ramach Nocy Muzeów? Zarówno miejsca już od pierwszej chwili kojarzące się z muzealnictwem i wystawami, jak i miejsca, które zwykle bezrefleksyjnie pomijamy, ale i one skrywają w swoim wnętrzu wiele cennych obiektów.
Na Noc Muzeów zaprasza oczywiście Muzeum Historyczne na Zamku Książąt Sułkowskich. Będzie ono otwarte od 16 do 22. Osoby pragnące odwiedzić tę placówkę muszą pamiętać, że ostatnie wejście możliwe jest o godzinie 21. Cena biletu: 2 zł.
Godzinę później niż muzeum na Zamku otworzy się i zamknie Ratusz wraz ze schronem w Parku za Ratuszem. O budynku oraz jego funkcjach opowiedzą Jakub Krajewski i Jacek Kachel, a o godzinie 20 w Sali Sesyjnej odbędzie się koncert pt. Mateusz Krautwurst Solo Act. Dodatkowo Jacek Kachel o godzinie 22 ma zaprezentować wykład o nieznanym obliczu Bielska-Białej.
W sobotnią noc w swoje progi zaprasza także kościół św. Stanisława w Starym Bielsku, a więc jeden z najcenniejszych zabytków w mieście, który przez wiele osób jest niestety pomijany. Ta średniowieczna perła architektury i sztuki będzie czekać na zwiedzających od godziny 18 do 22. Organizator informuje, że zgłoszenie swojej obecności jest wskazane. Z kolei zwiedzanie dzwonnicy wymaga dokonania rezerwacji (ilość miejsc ograniczona). Natomiast dodatkową atrakcją będzie niezwykła gra terenowa z nagrodami.
W sobotnią noc można odwiedzić także miejskie wille, takie jak Willa Sixta czy pałacyk Emanuela Rosta. Ta pierwsza, dziś siedziba Galerii Bielskiej BWA, zaprasza od godziny 18 do 22 (wejście ostatnie grupy o godzinie 21). W ramach Nocy Muzeów w Willi Sixta będzie można wziąć udział w grze terenowej Splot sztuk i skorzystać z niesłychanej okazji: wejścia na wieżę willi.
O rezerwacji należy pamiętać chcąc zwiedzić willę Rosta, obecną siedzibę Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej przy Komorowickiej 48. Zwiedzający mają do wyboru grupy startujące o godzinie 17 oraz 18:30. Zwiedzanie w grupach wiąże się z ograniczoną liczbą miejsc, natomiast bez rezerwacji można zobaczyć przygotowane na tę okoliczność wystawy.
Od 18 do 22 będzie można natomiast zwiedzać budynek Bielskiej Szkoły Przemysłowej przy ul. Sixta 20. Zwiedzanie odbywać będzie się w grupach startujących o godzinie 18, 19, 20 i 21. Goście zobaczą m.in. niezwykłe pokazy chemiczne. Swoją obecność należy zadeklarować w ramach rezerwacji.
Długo, bo aż do północny, zwiedzać będzie można siedzibę Teatru Polskiego. W tym przypadku także należy zarezerwować swój termin, by załapać się na jedną z trzech grup. Początek o 22, a w planach zwiedzania znajdziemy zaplecze techniczne, garderoby oraz pomieszczenia zwykle zamknięte dla widzów. Zwiedzający usłyszą także niejedną anegdotę związaną z obiektem.
Specjalną wystawę z okazji Nocy Muzeów 2024 przygotował natomiast Teatr Lalek Banialuka. Wstęp wolny, początek o godzinie 17, a koniec o godzinie 20.
Od godziny 12 aż do 24 będzie można natomiast zwiedzać Muzeum Fiata 126p czy ulicy Karpackiej. To wielka gratka na wszystkich fanów popularnego malucha. Należy też odnotować, że ta placówka jest otwarta najdłużej w ramach Nocy Muzeów.
Do zwiedzania swoich obiektów zapraszają także ewangelickie parafie na terenie Bielska-Białej. Oprócz oglądania obiektów w kościele w Bielsku przy pl. Lutra 12 będzie można wysłuchać występu Bielskiego Chóru Kameralnego pod dyrekcją Beaty Borowskiej. Początek o godzinie 18. Natomiast ewangelicki kościół w Białej przy Staszica 2 zaprasza na godzinę 20 na koncert organowy i wykład Piotra Keniga nt. burmistrza Rudolfa Seeligera, jego rodziny oraz związków Białej z obiektami w kosmosie. O 21 rozpocznie się spacer do grobu Rudolfa Seeligera oraz po cmentarzu ewangelickim.
Natomiast od 17 do 23 swoje progi otwiera Archiwum Państwowe w Katowicach Oddział w Bielsku-Białej przy ul. Piłsudskiego 43. Pracownicy archiwum chcą podzielić się swoją wiedzą dotyczącą działalności archiwistycznej, przechowywanych zbiorów oraz działań polegających na zabezpieczaniu materiałów archiwalnych. Przewidziano zajęcia edukacyjne dla dorosłych i dzieci.
Oferta tegorocznej Nocy Muzeów jest więc bardzo obszerna i każdy może znaleźć coś dla siebie. Zapraszamy do korzystania z tej niezwykłej okazji!