W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie w ramach naszej strony internetowej korzystamy z plików cookies. Pliki cookies umożliwiają nam zapewnienie prawidłowego działania naszej strony internetowej oraz realizację podstawowych jej funkcji.

Te cookies są niezbędne do funkcjonowania naszej strony i nie może być wyłączony w naszych systemach. Możesz zmienić ustawienia tak, aby je zablokować, jednak strona nie będzie wtedy funkcjonowała prawidłowo
Te cookies pozwalają nam mierzyć ilość wizyt i zbierać informacje o źródłach ruchu, dzięki czemu możemy poprawić działanie naszej strony. Pomagają nam też dowiedzieć się, które strony są najbardziej popularne lub jak odwiedzający poruszają się po naszej witrynie. Jeśli zablokujesz ten rodzaj cookies nie będziemy mogli zbierać informacji o korzystaniu z witryny oraz nie będziemy w stanie monitorować jej wydajności.
Te cookies służą do tego, aby wiadomości reklamowe były bardziej trafne oraz dostosowane do Twoich preferencji. Zapobiegają też ponownemu pojawianiu się tych samych reklam. Reklamy te służą wyłącznie do informowania o prowadzonych działaniach. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej polityce prywatności.
Aktualności

Zarząd Powiatu Bielskiego z absolutorium za poprzedni rok

Zarząd Powiatu Bielskiego z absolutorium za poprzedni rok

W Powiecie Bielskim odbyła się sesja absolutoryjna. Za udzieleniem zarządowi absolutorium zagłosowało 19 radnych, 8 wstrzymało się od głosu, a 2 było nieobecnych.

Nie ma głosów sprzeciwu, są co najwyżej głosy wstrzymujące się, co napawa nadzieją, że dostrzegany jest trud zarządu – mówił starosta bielski Andrzej Płonka po otrzymaniu absolutorium dla Zarządu Powiatu w Bielsku-Białej za poprzedni rok.

Wcześniej radni debatowali nad raportem o stanie Powiatu Bielskiego za 2025 rok. Następnie przegłosowali uchwałę o zatwierdzeniu raportu oraz zagłosowali za sprawozdaniem z wykonania budżetu za miniony rok.

Choć w budżecie na 2025 rok zakładano deficyt, to po licznych zmianach wprowadzonych w ciągu roku na koniec grudnia odnotowano nadwyżkę w wysokości ponad 28,5 mln zł. Rok zakończył się bez zadłużenia i zobowiązań wymagalnych. Dochody powiatu wyniosły 278,1 mln zł, natomiast wydatki – 249,4 mln zł.

Jak podkreślał starosta Andrzej Płonka (klub radnych Bezpartyjni Rodzina Prawo Wspólnota), najwięcej środków przeznaczono na inwestycje drogowe – 57 mln zł. Z tej kwoty aż 18 mln zł stanowiły środki pozyskane przez pracowników Starostwa Powiatowego w Bielsku-Białej ze źródeł zewnętrznych. Prawie 4 mln zł dołożyły do tych zadań gminy. 

W ramach inwestycji i remontów przebudowano drogi wraz z nawierzchnią na długości ok. 4,5 km, odnowiono nawierzchnię na odcinku ok. 8,3 km oraz wybudowano i przebudowano ok. 2,4 km ścieżek rowerowych. Ponadto powstało lub zostało przebudowanych 5 zatok autobusowych, a także kompleksowo doposażono 19 przejść dla pieszych w oświetlenie – mówił A. Płonka.

W 2025 roku inwestowano również w szkoły i placówki oświatowe powiatu oraz jednostki ochrony zdrowia. Wśród najważniejszych przedsięwzięć były uruchomienie pracowni rezonansu magnetycznego oraz zakończenie przebudowy izby przyjęć w Szpitalu Pediatrycznym w Bielsku-Białej.

Starosta Płonka podkreślał, że wszystkie jednostki medyczne prowadzone przez powiat zakończyły poprzedni rok z dodatnim wynikiem finansowym. Dotyczy to również Bielskiego Pogotowia Ratunkowego oraz Bielskiego Centrum Psychiatrii – Olszówka.

Zarząd Powiatu w Bielsku-Białej pracuje w składzie: starosta Andrzej Płonka, wicestarosta Bartłomiej Fajfer (Nowa Inicjatywa), członek zarządu Dorota Nikiel (klub radnych Bezpartyjni Rodzina Prawo Wspólnota) oraz członek zarządu Sławomir Masny (Koalicja Obywatelska).

Do 7 sierpnia 2025 r. skład Zarządu Powiatu był następujący: starosta Andrzej Płonka, wicestarosta Beata Łukowicz (Koalicja Obywatelska), członek zarządu Dorota Nikiel (klub radnych Bezpartyjni Rodzina Prawo Wspólnota) oraz członek zarządu Bartłomiej Fajfer (Nowa Inicjatywa).

źródło: powiat bielski

Powiązane artykuły

O nas

Portal jest miejscem spotkania i dyskusji dla tych, którym nie wystarcza codzienna dawka smutnych newsów, jednakowych we wszystkich mediach. Chcemy pisać o naszym mieście, Bielsku-Białej, bo lubimy to miasto i jego mieszkańców. W naszej pracy pozostajemy niezależni od lokalnych władz i biznesu.

Cart